Nasıl Çalışır

1 GittiBu Güvenilir Online Satış Sistemi Nedir

www.gittibu.com  evden küçük çaplarda iş yapmak isteyen amatör girişimciler, emekliler, ev hanımları, öğrencilerin firma kurmaksızın, muhasebeci tutmaksızın internet üzerinden peşin veya taksitle güvenli satış yapabilmelerini sağlayan bir alt yapı sunmaktadır.

www.gittibu.com da XML ile toplu ürün giriş yükleme özelliği bulunmaktadır. Ücretsiz bir şekilde bayilik oluşturarak ürünlerinizi yükleyebilir ve derhal satış yapmaya başlayabilirsiniz

GittiBu  ile yeni veya kullanılmış eşyalarınızı veya amatörce ürettiğiniz ürünleri tüm Türkiye’ye güvenli bir şekilde satabilirsiniz.

Danışmanlık yapıyor veya özel matematik dersi veriyorsunuz, müşteriniz kredi kartı ile taksitli ödeme yapmak istiyor, www.gittibu.com da bir giriş oluşturur, müşterinize cep telefonundan mesaj olarak gönderir, ödemeyi yapıp yapmadığını takip edebilirsiniz. www.gittibu.com tüm mecralarınızı bir satış vitrini haline getirir.


Gittibu; alıcının sizden kredi kartı ile peşin veya vadeli ürün alabilmesini sağlar

Kargo takibi, hem alıcı hem de satıcıyı garanti altına alır.

Taraflar birbirlerinin sahtekâr olmadığından emin olurlar 

Gittibu da ilan vermek ücretsizdir. Ürün satılırsa makul bir yüzde ödersiniz

2 GittiBu Güvenilir Online Satış Sistemi Kimlerin İşine Yarar

Bir ürünü almak isteyen kişinin elinde her zaman nakit parası olmayabiliyor. 

Pek çok ürün taksit yapıldığında satılabiliyor. 

Küçük ürünleri satın almak istediğimizde satıcının adresine gitmek pratik değil. 

Şehir dışı alışverişler ise her iki taraf için de güvenilir değil. Ürün ücretini gönderen alıcı satıcının ürünü göndereceğinden emin olamıyor. 

Ödeme almadan ürünü kargolayan satıcı ise alıcının bir bahane bularak ödemeyi durdurmayacağından emin olamıyor.


Bu durumlarda en iyi seçenek araya güvenilir bir firma sokarak her iki tarafın da haklarının korunmasının sağlanmasıdır. Eşyalarını, ürünlerini alıcıyı görmeden güven içinde satmak isteyenler, kargoyu gönderdiğinde parasının geleceğinden emin olmak isteyenler, kredi kartı ile taksit yaparak satış şansını arttırmak isteyenler, ödemeyi aldığı zaman ürünü alıcıya göndereceğinin garantisini vermek isteyenler bu sistemi rahatlıkla kullanabilir.


Ürünü satıcıdan elden direkt almak isteyen ancak ödemesini kredi kartına taksit ile yapmak isteyen alıcılar da bu hizmette yararlanabilirler.


Elindeki ikinci el ürünleri web üzerinden kullanıcılara kredi kartı ile satmak isteyen firmalar, bu ürünleri yurt dışındaki alıcılara satmak isteyen kişi ve kuruluşlar için de GittiBu Güvenli Online Satış Sistemi sayısız fırsatlar sunar.

3 GittiBu Güvenilir Online Satış Sistemi Nasıl Çalışır

Öncelikle kişinin TC kimlik no, adres, banka bilgileri türündeki yasal olarak mecburi olan bilgilerini tamamlaması gerekmektedir.

GittiBu.com u sadece kendi adınıza kullanabilirsiniz. Başkalarının namına veya hesabına kullanamazsınız. Bu sayfadaki bilgiler, adres, telefon, TC No ve IBAN Bilgileri, şahsen tarafınıza veya firmanıza ait olmalıdır.

Daha sonra arzu ettiğiniz ürünü resimlerini çekerek satılığa çıkartabilirsiniz. Taksit sayısını seçer, maliyetinizi hesaplar, arzu ederseniz satış fiyatını değiştirirsiniz. Örneğin elinizde yenisi 200 TL olan bir ürün var 100 TL ye satmayı düşünüyorsunuz, pazarlık payı ile en son 80 TL ye bırakacaksınız. Ürün ilanını 100 TL olarak girdiniz, taksit sayısını 12 seçtiniz. Sistem elinize 70 TL kalacağını söyledi, ya satış fiyatınızı 110 a çekersiniz veya fiyatı 100 de tutup taksit sayısını 12 den 9 a belki 6 ya indirir 80 TL ye ulaşırsınız.

Ürün satıldığında alıcı 100 veya 110 TL yi 12 taksitte öder, sizin 80 TL niz ise bir hafta içinde sistemimize girdiğiniz banka hesabınıza (IBAN Numaranıza) yatırılır.

Ürün, sistemimizde Kredi Kartına taksit seçenekleri ile sergilenir. Alıcı ürünü almak istediğinde satın al butonunu tıklar ve kredi kartını girerek ödeme yapar. Alıcı tarafından gönderilen ödeme, GittiBu.Com un çalıştığı ve BDDK tarafından akredite edilmiş finans kuruluşunun hesaplarına gelir ve alıcı onay verene kadar satıcıya ödenmeden sistemde bekletilir. 

Alıcı ürün onayını verdikten sonra tutar, hizmet bedeli kesintisi yapılarak satıcı hesabına gönderilir.

İşlemde hem alıcı hem de satıcı, GittiBu.com garantisi altındadır.

4 GittiBu Güvenilir Online Satış Sistemi Çalışma Safhaları

Satıcı, bir mal veya hizmet oluşturur ve satışa çıkarır.

Alıcı ürünü almayı kabul eder, ve satıcının belirlediği kredi kartı seçeneklerinden birini tercih eder ve satın alır.

Alıcının yaptığı ödeme satıcıya değil GittiBu nin çalıştığı BDDK tarafından akredite edilmiş finans sağlayıcının havuz hesabına gelir.

Ödeme yapıldığı anda ürün, alıcıya rezerve edilir. Satıcı ürünü kargolar, kargo bilgilerini sisteme kaydeder. Ürün alıcıya ulaştığında; belirtilen özelliklere uyuyorsa alıcı üç gün içerisinde ürünü sistem üzerinden kabul eder veya reddeder.

Ürün kabul edildiğinde GittiBu 7 (Yedi) gün içerisinde hizmet bedelini keserek parayı satıcıya gönderir.

Ürün bir şekilde reddedilir ise uyuşmazlık çözülene kadar  GittiBu tarafından güvence altında tutularak uyuşmazlığın çözümlenmesine gayret edilir. Alıcılar; GittiBu ile satın aldıkları ürün ister tek çekim ister taksitle alınsın, ürün satış fiyatı dışında herhangi bir ücret veya vade farkı ödemezler.

GittiBu li yapılmış alım satımlarda alıcı ödemeyi satıcıya değil direkt GittiBu ye yapar.

GittiBu, ödemeyi aldığında satıcıya malı kargoya vermesi talimatını verir. Ürün alıcıya ulaştıktan sonra, alıcı ürünü inceleyip onay verir ve yapmış olduğu ödeme,  GittiBu havuz hesabından satıcının hesabına aktarılır.

Satıcının belirtmiş olduğu nitelikler dışında bir ürün gönderilirse, ürünü kabul etmeden aynı kargo görevlisi ile geri gönderir ve işlemi iptal ederek ödemenizi GittiBu havuz hesabından geri alabilirsiniz. Satıcı, ürünü kargoladıktan ve kargo bilgisi girdikten sonra belirli bir süre içerisinde işleme onay vermeniz gerekmektedir. Aksi taktirde ve süreyi aşmanız durumunda sistemimiz işlemi otomatik olarak onaylar. 

Alıcının yaptığı  GittiBu işlemlerinde 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve Mesafeli Sözleşmelere Dair Yönetmelik uyarınca belirtilen tüm hakları saklı kalmakta olup bu haklarını Satıcıya yapacağı bildirimlerle kullanabilir. Alıcı, GittiBu işlemlerinde bu hakların yanı sıra sistem üzerinden yapacağı bildirimlerle de GittiBu kapsamında tanımlanan haklarını kullanabilir.

Satın alınan ürün ikinci el ve faturasız bir ürün ise nedensiz olarak ürün 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve Mesafeli Sözleşmelere Dair Yönetmelik uyarınca cayma hakkı kullanılamaz.

GittiBu hizmet bedeli, sadece satıcıdan alınmaktadır. GittiBu nin temel amacı, Alıcının ödediği paranın karşılığında ürünün teslim edilmesini garanti etmek, aynı şekilde Satıcının da ürünü gönderdiğinde parasını alacağını garanti etmektir.

Ancak GittiBu sitesinde işleme tabi olan ürünler genellikle kişiden kişiye satışı yapılan ikinci el ürünler olduğundan GittiBu gönderilen veya iade alınan malların içeriğini bilme imkanına sahip değildir. Diğer bir deyiş ile  GittiBu’nin, satıcının gönderdiği ürünün kalitesi, ya da alıcı tarafından ambalajı açılıp satıcıya bir nedenle iade edilen ürünün içeriği konusunda bilgi sahibi olması beklenemez. Bu bakımdan  GittiBu, alıcı ve satıcı arasında çıkabilecek uyuşmazlıklar konusunda yardımcı olmaya çalışmak ile birlikte haklı ve haksızı ayırt edecek yasal olarak bir zemine sahip değildir.

Bu işlemler, 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun ilgili maddeleri içerisinde düzenlenmişlerdir. Bu sebeplerle alıcıların veya satıcıların; alım/satım ilişkisinde öngörülemeyen bir problem çıkabileceğini düşünerek gönderdikleri, teslim aldıkları, iade ettikleri, iadeden geri aldıkları malların durumunu net ve ispata açık bir şekilde tespit ederek E-Ticaret işlemini gerçekleştirmeleri tavsiye edilir. GittiBu kendi imkanlarını kullanarak haklı/haksız ayrımını kendine göre yapmaya çalışsa da Alıcı ve Satıcı, bu konuda asıl otoritenin TC Mahkemeleri olduğunu kabul ederler.


5 GittiBu Sistemini Kullanırken Vergilendirme Nasıl Olur


Eğer sürekli bir satış faaliyeti içinde değilseniz veya yıllık satış cironuz belirli bir rakamın altında kalıyorsa “Basit Usule Tabi Mükellef ” sayılırsınız ve aşağıdaki şartlardan yararlanırsınız. (2020 dönemi rakamlarıdır.)

Şöyle ki;


1.  Kendi işinde bilfiil çalııyorsanız veya bulunuyorsanız (Not: Yanınızda yardımcı çalıştırabilirsiniz) 

2.  İşyeri mülkiyetinin size ait olmalı veya kiralanmış olması halinde yıllık kira toplamı Büyükşehir belediye sınırları içinde 11.000 TL yi, diğer bölgelerde 7.000 TL yi geçmemelidir. 

3.  Satın aldığınız malların yıllık toplam tutarı 140.000 TL’yi geçmemelidir

4.  Yıllık satışlarınızın tutarı 220.000 TL yi geçmemelidir.

5.  Mal satın alıp işlemeden veya işledikten sonra satma işlemlerinin dışındaki işleri yapanların (danışmanlık, özel ders vs) cirosu; bir yıl içinde 70.000 TL yi geçmemelidir.

6.  Her ikisini de yapanların toplam cirosu 140.000 TL yi geçmemelidir.Eğer üstteki şartlara tabi iseniz "Basit Usule Tabi Mükellefi" sayılırsınız ve aşağıdaki kolaylıklardan yararlanırsınız;•  Defter tutmazsınız

•  Vergi tevkifatı yapmaz, muhtasar ve prim hizmet beyannamesi vermezsiniz

•  Geçici vergi beyannamesi vermez, geçici vergi ödemezsiniz

•  Teslim ve hizmetleriniz katma değer vergisinden istisnadır

•  Genç girişimcilere ilişkin 75.000 TL’lik kazanç istisnasından yararlanabilirsiz

•  Engellilik indiriminden faydalanirsiniz

•  Vergiye uyumlu mükelleflere sağlanan %5 oranındaki vergi indiriminden yararlanabilirsiniz

•  Yılda bir kez gelir vergisi beyannamesi verir tek bir ödeme yaparsınız

2020 Basit Usulde Vergilendirme için daha detaylı bilgi almak için tıklayınız!

6 GittiBu Güvenilir Online Satış Sistemi Hizmet Bedeli

GittiBu Hizmet Bedeli, satış işleminin başarı ile gerçekleşmesi durumunda, yani alıcının kargo ile gönderdiğiniz ürünü satıcının onayladığı durumda satıcıdan kesilen hizmet bedelidir.

Bu bedelin içinde GittiBu işlem masrafları, Ödeme Sağlayıcı BDDK onaylı firmanın işlem bedeli ve seçmiş olduğunuz taksit sayısına göre güncel banka faizi bulunmaktadır.  Güncel ücretlere ÜCRETLER linkinden ulaşabilirsiniz.

Bu rakam dinamiktir ve günün şartlarına göre değişebilir. 

İlan girdiğinizde, seçtiğiniz taksit sayısına bağlı olarak elinize geçecek rakam ilan sayfasında gösterilir. Hizmet bedeli alıcıdan değil sadece satıcıdan kesilmektedir. Ürün veya hizmet satış fiyatınızı belirlerken bu ücretleri dikkate almanızı rica ederiz. 

Vadeli satışlarda bedel satıcı hesabına peşin olarak yatar. Vadeler alıcı ile bankası arasında taksitlendirilir

Banka faizlerine bağlı olarak vadeler uzadığında maliyetler yüksek gözükse bile ikinci el ürünlerde pazarlık paylarının ne derece yüksek olduğunu düşünürseniz, uzun süre satamadığınız bir ikinci el ürününüzü kredi kartı ile taksit ile kolayca satabilme fırsatı yarattığını da göreceksiniz.

Satış gerçekleşmezse herhangi bir ücret ödemezsiniz.

7 Dropshipping Satışı Yapanlar için Gittibu XML ile Toplu Ürün Yükleme Sistemi


www.gittibu.com pazaryeri sitemize XML ile toplu ürün giriş özelliği bulunmaktadır. Ücretsiz bir şekilde bayilik oluşturarak ürünlerinizi yükleyebilir ve Dropsipping metoduyla derhal satış yapmaya başlayabilirsiniz

XML Entegrasyonu Nedir?

XML entegrasyonu; bir bayinin satmış olduğu ürünlerin bir E-Ticaret sitesine tek bir seferde aktarılmasına verilen isimdir. XML sayesinde binlerce ürünü tek tek girmek yerine tek bir dosyadan GittiBu sitesine yükleyebilirsiniz.

XML Entegrasyonunu link ile veya bilgisayarınızdan dosya yükleyerek yapabilirsiniz.

XML Entegrasyonu ile birlikte ürünün;

1.            Ürün numarası

2.            İlan Başlığı (Ctrl tuşuna basarak birden çok alan seçebilirsiniz)

3.            Ürün ile ilgili bilgiler (açıklama) (Ctrl tuşuna basarak birden çok alan seçebilirsiniz)

4.            Satış Fiyatı (XML den gelen fiyata + veya – katsayı ekleyebilirsiniz) Minimum fiyatı tayin edebilirsiniz.  Sitemizde 20 TL altında satış yapılmamaktadır, ancak siz bu rakamı yükseltebilirsiniz. XML deki fiyat sizin alış fiyatınız ise belirli bir katsayı ile çarparak satış fiyatınızı oluşturabilirsiniz.  Örneğin fiyat çarpanını 20 alırsanız (%20) ilanınıza 50 TL olan fiyat 60 TL, 100 TL olan fiyat 120 TL olarak yansır. 

5.            Orijinal Satış Fiyatı. Ürünü piyasa fiyatının altında ve indirimli satıyorsanız ürünün Piyasa Fiyatı (XML den gelen fiyata + veya – katsayı ekleyebilirsiniz).

Fiyat seçimlerini yaparken dropshipping bayiliği aldığınız firmanın politikalarına uygun hareket etmenizde yarar vardır. Aksi takdirde bayiliğinizin sonlanması ile sonuçlanabilecek hatalı fiyatlar ile piyasaya çıkabilmeniz mümkündür.

6.            Kategori (Ürünün gitmesini arzu ettiğiniz GittiBu ürün kategorisi)

7.            Fotoğraflar (Ürüne ait fotoğrafların yüklenebileceği linkler) (Ctrl tuşuna basarak birden çok alan seçebilirsiniz)

8.            Stok Bilgisi.: Ürünün stok miktarı. Sadece 1 adet girilen stoklarda satış olduğunda ürün satıştan kalkar bu sebeple 1 den fazla stok adedi girilmesini öneririz

9.            Kargo Ücreti ; Eğer kargo alıcıya ait şeklinde gönderiyorsanız tahmini kargo ücreti. Boş bırakabilirsiniz

10.          Ürün Aktif : XML de ürüne ait aktif pasif parametresi var ise buradan seçebilirsiniz. Boş bıraktığınızda tüm liste yüklenir. Bu alandaki veri sadece 1-0 gibi rakam şeklinde olmalıdır, text olmamalıdır lütfen dikkat ediniz.

11.          Tedarikçi : Buraya gireceğiniz özel bir kod veya ad, birden çok tedarikçiden bayiliğiniz var ise dropshipping de tedarikçilerinizi karıştırmamanızı sağlar

12.          Taksit Sayısı : Kredi kartına taksit ile satış yapıyorsanız tüm ürünlere uygulanacak taksit sayısıdır. İlgili kategorinin yasal taksit sayısını geçiyorsa GittiBu otomatik olarak en yüksek yasal taksit sayısında sınırlama yapar.

 

GittiBu XML Sistemi Dikkat Edilecek Noktalar

•     XML Yükleme sistemi basit bir yükleme işlemi değil, yeterli düzeyde bilgisayar bilgisi olan ve ne yaptığını bilen kişiler tarafından gerçekleştirilmesi gereken bir prosestir.

•     Öncelikle www.test.gittibu.com üzerinde bir üyelik oluşturarak testler yapmanızı öneririz. Her şeyden emin olup daha sonra canlı siteye yükleme yapınız.

•             XML Valid olmalıdır https://codebeautify.org/xmlvalidator  gibi sitelerden XML validatör uyumunu kontrol ediniz

•             Yüklenecek Dosya 50Mb ı geçmemelidir.

•             Encoding UTF-8 olmalıdır değil ise link yüklenemez, bu tür dosyaları bilgisayarınıza indirip encodingini UTF-8 e çevirebilir, dosya içeriğindeki encoding satırını da UTF-8 yaparak yükleyebilirsiniz.

•             XML Düzenle dosyasındaki çift dosyaları silmeyiniz

•             XML yükleme prosesi, sunuculara ciddi yük getiren işlemler olduğu için belirli saatlerde izin verilmektedir..

•             Büyük dosyalar yüklendiğinde HTTP Error 502.3 - Bad Gateway hatası vermesi normaldir Server meşgul olduğu için yapmaktadır yüklemenin devam ettiğini gösterir

•             Ana ekrana dönülse bile yükleme arka planda devam etmektedir. İlanlarım sayfasından tüm ürünlerin yüklendiğini görebilirsiniz, başka bir işlem yapmadan önce tüm yüklemenin bittiğinden emin olunuz

 Daha fazla bilgi almak için info@gittibu.com üzerinden temasa geçebilirsiniz

8 Petshop ürünleri, evcil hayvan ürün ve aksesuarları, kedi köpek mama ve diğer aksesuarları
Petshop ürünleri, evcil hayvan ürün ve aksesuarları, kedi köpek mama ve diğer aksesuarları

Tüm sorularınıza cevap alamadınız mı?