Nasıl Çalışır

1 GittiBu Güvenilir Online Satış Sistemi Nedir

www.gittibu.com  evden küçük çaplarda iş yapmak isteyen amatör girişimciler, emekliler, ev hanımları, öğrencilerin firma kurmaksızın, muhasebeci tutmaksızın internet üzerinden peşin veya taksitle güvenli satış yapabilmelerini sağlayan bir alt yapı sunmaktadır.

www.gittibu.com da XML ile toplu ürün giriş yükleme özelliği bulunmaktadır. Ücretsiz bir şekilde bayilik oluşturarak ürünlerinizi yükleyebilir ve derhal satış yapmaya başlayabilirsiniz

GittiBu  ile yeni veya kullanılmış eşyalarınızı veya amatörce ürettiğiniz ürünleri tüm Türkiye’ye güvenli bir şekilde satabilirsiniz.

Danışmanlık yapıyor veya özel matematik dersi veriyorsunuz, müşteriniz kredi kartı ile taksitli ödeme yapmak istiyor, www.gittibu.com da bir giriş oluşturur, müşterinize cep telefonundan mesaj olarak gönderir, ödemeyi yapıp yapmadığını takip edebilirsiniz. www.gittibu.com tüm mecralarınızı bir satış vitrini haline getirir.


Gittibu; alıcının sizden kredi kartı ile peşin veya vadeli ürün alabilmesini sağlar

Kargo takibi, hem alıcı hem de satıcıyı garanti altına alır.

Taraflar birbirlerinin sahtekâr olmadığından emin olurlar 

Gittibu da ilan vermek ücretsizdir. Ürün satılırsa makul bir yüzde ödersiniz

2 GittiBu'ya Neden İhtiyaç Var

Profesyoneller her yerde satış yapabilirler, ama ev hanımları, öğrenciler, amatörlerin E-Ticaret yapmalarını sağlayacak bir alt yapı yok.


www.gittibu.com ; tüm ihtiyaç sahiplerinin firma kurmaksızın, fatura kesmeksizin, muhasebeci tutmaksızın internet üzerinden peşin veya taksitle güvenli satış yapabilmelerini sağlayan alt yapıyı oluşturdu.


Hiçbir masraf yapmadan evinizden amatörce E-Ticaret yapın, kredi kartı ile satış yapmak,  ister peşin satmak,  isterseniz taksitlendirmek istiyorsanız, kargonuz takip edilsin istiyorsanız www.gittibu.com a ihtiyacınız var.


Ücretsiz, ön ödemesiz. Satış gerçekleşirse makul bir komisyon kesintisi ile satış yapabilirsiniz. Ücretler için Tıklayınız


Sadece iş kurmak maksatlı değil, tamamen amatörce elinizdeki ikinci el eşyaları da internette güven içinde satmak, tüm Türkiye'ye paranızı alacağınızdan emin olarak göndermek istiyorsanız yine GittiBu'ya ihtiyacınız var demektir. GittiBu ücretsiz üye olarak yeni veya ikinci el her türlü eşyayı da güven içinde satabilirsiniz

3 Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Tarafınıza bis sanal POS bağlanabilmesi ve hesabınıza ödeme çıkartılabilmesi için şu bilgilerin sisteme girilmesi yasal olarak mecburidir : TC kimlik no, adres, IBAN no

GittiBu.com'u sadece kendi adınıza kullanabilirsiniz. Başkasının nam veya hesabına üye olamazsınız. Üyelik bilgileriniz şahsen tarafınıza veya firmanıza ait olmalıdır.

Kanunlarla yasaklanmamış ver türlü ürünü satabilirsiniz. Yasaklı ürünleri incelemek için tıklayınız

Ürün satıldığında sitemiz işlem bedelini keserek kalanını 5 gün içerisinde hesabınıza yatırır.

İster peşin satın isterseniz taksitli; ödeme hesabınıza peşin olarak gelir. İşlem bedeli için lütfen tıklayınız.


Alıcı tarafından gönderilen ödeme, satıcı vadettiği ürünü gönderene kadar GittiBu.com tarafından bekletilir. Alıcı onayından sonra en geç 5 gün içerisinde hizmet bedeli kesintisi yapılarak satıcının Iban hesabına aktarılır.

İşlemde hem alıcı hem de satıcı, GittiBu.com garantisi altındadır.

Ödemeler GittiBu hesaplarında değil  BDDK onaylı finans kuruluşunun hesaplarında takip edilerek hem alıcı hem de satıcıya ekstra bir güvenlik sağlanmaktadır.

4 GittiBu Güvenilir Online Satış Sistemi Çalışma Safhaları

Satıcı arzu ettiği mal veya hizmet için ilan verir.

Alıcı ürünü kredi kartı ile satın alır.

Alıcının yaptığı ödeme satıcıya değil GittiBu nin çalıştığı BDDK onaylı finans sağlayıcının hesabına gelir ve ürün alıcıya rezerve edilerek satıştan kalkar.

Satıcı ürünü göndererek kargo bilgisini sisteme kaydeder. Ürün alıcıya ulaştığında; belirtilen özelliklere uyuyorsa alıcı üç gün içerisinde ürünü sistem üzerinden kabul eder veya reddeder.

Alıcı onayladığında GittiBu 5 (Beş) gün içerisinde hizmet bedelini keserek parayı satıcının Iban hesabına havale eder.

Alıcı ister peşin ister taksitle alsın, sadece satış fiyatını öder, başkaca bir ücret veya vade farkı ödemez.

Satıcı; ister peşin isterse taksitle satsın parasını onay tarihinden 5 gün içinde peşin olarak alır, alıcı kendi kartına taksitler halinde öder.

Ürün bir problem çıkarak reddedilir ise ödeme GittiBu tarafından sorun çözülene kadar güvence altında tutulur.

Satıcının belirtmiş olduğu nitelikler dışında bir ürün gönderilirse, ürünü kabul edilmeden aynı kargo görevlisi ile geri gönderilerek sistemde reddedilmelidir. Aksi takdirde onay süresi aşıldığında sistem tarafından otomatikman onaylanır.

Satın alınan ürün ikinci el, gıda, hijyen gerektiren bir ürün ise nedensiz olarak ürün "6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve Mesafeli Sözleşmelere Dair Yönetmelik" uyarınca cayma hakkı kullanılamaz. Ancak bir sahtekarlık tespit edilirse GittiBu, paranın satıcı hesabına aktarılmasını engelleyerek alıcıya iade etme hakkını saklı tutar.

GittiBu hizmet bedeli, sadece satıcıdan alınmaktadır. GittiBu nin temel amacı, Alıcının ödediği para karşılığında ürünün teslim edilmesini garanti etmek, Satıcının da ürünü gönderdiğinde ödemesini alacağını garanti etmektir.

Ancak GittiBu; sitede kişiden kişiye satılan mal ve hizmetlerin içeriğini bilme imkanına sahip değildir. Bu sebeple alıcı ve satıcı arasında çıkabilecek uyuşmazlıklar konusunda yardımcı olmaya çalışmak ile birlikte haklı ve haksızı ayırt edecek yasal olarak bir zemine sahip değildir.

Bu tür işlemler, 4077 sayılı "Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun" un ilgili maddeleriyle düzenlenmişlerdir. Alıcı veya satıcıların; sonradan öngörülemeyen bir problem çıkabileceğini düşünerek gönderdikleri, teslim aldıkları, iade ettikleri, iadeden geri aldıkları malların durumunu net ve ispata açık bir şekilde tespit ederek E-Ticaret işlemini gerçekleştirmeleri tavsiye edilir. 

GittiBu; kendi imkanlarını kullanarak haklı/haksız ayrımını yapmaya çalışsa da Alıcı ve Satıcı, bu konuda asıl otoritenin TC Mahkemeleri olduğunu kabul ederler.

5 Vergi Başvurusu Yapacakmıyım, Vergi Levhası Gerekiyor mu ?

Ülkemizdeki kanunlara göre kendinize ait ikinci el ürünleri sattığınızda fatura kesmek zorunda değilsiniz. Vergi ödemek zorunda da değilsiniz. Yapmış olduğunuz satışlar, KDV doğurmazlar. Bu tür kazançlar arızi kazanç olarak nitelendirilirler.

Eğer profesyonelde E-Ticaret'e başlamak istiyorsanız basit usülde vergiye tabi olarak başlayabilirsiniz. Şöyle ki;

Gelir Vergisi Kanunu'nun 48. Maddesine göre kendi başlarına imalat, mal alım satımı yapanların 2023 takvim yılı için toplam satın almaları 440.000 TL, satış tutarları da 700.000 TL'yi aşmadığı sürece basit usule tabi olabilirler. Şirket kurmalarına, vergi mükellefiyeti tescil ettirmelerine, defter tutmalarına, fatura kesmelerine, KDV eklemelerine gerek kalmaz. 

Yıl sonunda bir defada gelir vergisi beyannamesi vererek vergi mükellefiyetlerini yerine getirirler.

Mal satın alıp işlemeden veya işledikten sonra satma işlemlerinin dışındaki işleri yapanların (danışmanlık, özel ders vs.) cirosu; bir yıl içinde 220.000 TL’yi geçmemelidir.

2023 Basit Usulde Vergilendirme için daha detaylı bilgi almak için tıklayınız!

6 GittiBu Güvenilir Online Satış Sistemi Hizmet Bedeli

GittiBu Hizmet Bedeli, satış işleminin başarı ile gerçekleşmesi durumunda, yani alıcının kargo ile gönderdiğiniz ürünü satıcının onayladığı durumda satıcıdan kesilen hizmet bedelidir.

Bu bedelin içinde GittiBu işlem masrafları, Ödeme Sağlayıcı BDDK onaylı firmanın işlem bedeli ve seçmiş olduğunuz taksit sayısına göre güncel banka faizi bulunmaktadır.  Güncel ücretlere ÜCRETLER linkinden ulaşabilirsiniz.

Bu rakam dinamiktir ve günün şartlarına göre değişebilir. 

İlan girdiğinizde, seçtiğiniz taksit sayısına bağlı olarak elinize geçecek rakam ilan sayfasında gösterilir. Hizmet bedeli alıcıdan değil sadece satıcıdan kesilmektedir. Ürün veya hizmet satış fiyatınızı belirlerken bu ücretleri dikkate almanızı rica ederiz. 

Vadeli satışlarda bedel satıcı hesabına peşin olarak yatar. Vadeler alıcı ile bankası arasında taksitlendirilir

Banka faizlerine bağlı olarak vadeler uzadığında maliyetler yüksek gözükse bile ikinci el ürünlerde pazarlık paylarının ne derece yüksek olduğunu düşünürseniz, uzun süre satamadığınız bir ikinci el ürününüzü kredi kartı ile taksit ile kolayca satabilme fırsatı yarattığını da göreceksiniz.

Satış gerçekleşmezse herhangi bir ücret ödemezsiniz.

7 Dropshipping Satışı Yapanlar için Gittibu XML ile Toplu Ürün Yükleme Sistemi


www.gittibu.com pazaryeri sitemize XML ile toplu ürün giriş özelliği bulunmaktadır. Ücretsiz üyelik oluşturarak ürünlerinizi yükleyebilir ve Dropsipping metoduyla derhal satış yapmaya başlayabilirsiniz

XML Entegrasyonu Nedir?

XML entegrasyonu; bir bayinin satmış olduğu ürünlerin bir E-Ticaret sitesine tek bir seferde aktarılmasına verilen isimdir. XML sayesinde binlerce ürünü tek tek girmek yerine tek bir dosyadan GittiBu sitesine yükleyebilirsiniz.

XML Entegrasyonunu link ile veya bilgisayarınızdan dosya yükleyerek yapabilirsiniz.

XML Entegrasyonu ile birlikte ürünün;

1.            Ürün numarası

2.            İlan Başlığı (Ctrl tuşuna basarak birden çok alan seçebilirsiniz)

3.            Ürün ile ilgili bilgiler (açıklama) (Ctrl tuşuna basarak birden çok alan seçebilirsiniz)

4.            Satış Fiyatı (XML den gelen fiyata + veya - katsayı ekleyebilirsiniz) Minimum fiyatı tayin edebilirsiniz.  Sitemizde 20 TL altında satış yapılmamaktadır, ancak siz bu rakamı yükseltebilirsiniz. XML deki fiyat sizin alış fiyatınız ise belirli bir katsayı ile çarparak satış fiyatınızı oluşturabilirsiniz.  Örneğin fiyat çarpanını 20 alırsanız (%20) ilanınıza 50 TL olan fiyat 60 TL, 100 TL olan fiyat 120 TL olarak yansır. 

5.            Orijinal Satış Fiyatı. Ürünü piyasa fiyatının altında ve indirimli satıyorsanız ürünün Piyasa Fiyatı (XML den gelen fiyata + veya - katsayı ekleyebilirsiniz).

Fiyat seçimlerini yaparken dropshipping bayiliği aldığınız firmanın politikalarına uygun hareket etmenizde yarar vardır. Aksi takdirde bayiliğinizin sonlanması ile sonuçlanabilecek hatalı fiyatlar ile piyasaya çıkabilmeniz mümkündür.

6.            Kategori (Ürünün gitmesini arzu ettiğiniz GittiBu ürün kategorisi)

7.            Fotoğraflar (Ürüne ait fotoğrafların yüklenebileceği linkler) (Ctrl tuşuna basarak birden çok alan seçebilirsiniz)

8.            Stok Bilgisi.: Ürünün stok miktarı. Sadece 1 adet girilen stoklarda satış olduğunda ürün satıştan kalkar bu sebeple 1 den fazla stok adedi girilmesini öneririz

9.            Kargo Ücreti ; Eğer kargo alıcıya ait şeklinde gönderiyorsanız tahmini kargo ücreti. Boş bırakabilirsiniz

10.          Ürün Aktif : XML de ürüne ait aktif pasif parametresi var ise buradan seçebilirsiniz. Boş bıraktığınızda tüm liste yüklenir. Bu alandaki veri sadece 1-0 gibi rakam şeklinde olmalıdır, text olmamalıdır lütfen dikkat ediniz.

11.          Tedarikçi : Buraya gireceğiniz özel bir kod veya ad, birden çok tedarikçiden bayiliğiniz var ise dropshipping de tedarikçilerinizi karıştırmamanızı sağlar

12.          Taksit Sayısı : Kredi kartına taksit ile satış yapıyorsanız tüm ürünlere uygulanacak taksit sayısıdır. İlgili kategorinin yasal taksit sayısını geçiyorsa GittiBu otomatik olarak en yüksek yasal taksit sayısında sınırlama yapar.

 

GittiBu XML Sistemi Dikkat Edilecek Noktalar

.     XML Yükleme sistemi basit bir yükleme işlemi değil, yeterli düzeyde bilgisayar bilgisi olan ve ne yaptığını bilen kişiler tarafından gerçekleştirilmesi gereken bir prosestir.

.     Öncelikle www.test.gittibu.com üzerinde bir üyelik oluşturarak testler yapmanızı öneririz. Her şeyden emin olup daha sonra canlı siteye yükleme yapınız.

.             XML Valid olmalıdır https://codebeautify.org/xmlvalidator  gibi sitelerden XML validatör uyumunu kontrol ediniz

.             Yüklenecek Dosya 50Mb ı geçmemelidir.

.             Encoding UTF-8 olmalıdır değil ise link yüklenemez, bu tür dosyaları bilgisayarınıza indirip encodingini UTF-8 e çevirebilir, dosya içeriğindeki encoding satırını da UTF-8 yaparak yükleyebilirsiniz.

.             XML Düzenle dosyasındaki çift dosyaları silmeyiniz

.             XML yükleme prosesi, sunuculara ciddi yük getiren işlemler olduğu için belirli saatlerde izin verilmektedir..

.             Büyük dosyalar yüklendiğinde HTTP Error 502.3 - Bad Gateway hatası vermesi normaldir Server meşgul olduğu için yapmaktadır yüklemenin devam ettiğini gösterir

.             Ana ekrana dönülse bile yükleme arka planda devam etmektedir. İlanlarım sayfasından tüm ürünlerin yüklendiğini görebilirsiniz, başka bir işlem yapmadan önce tüm yüklemenin bittiğinden emin olunuz

 Daha fazla bilgi almak için info@gittibu.com üzerinden temasa geçebilirsiniz

Tüm sorularınıza cevap alamadınız mı?